Dans Partnerim - Dan'in partnerinin logosu, dan'ın partneri ve dans etkinliklerini sergiliyor.

Bachata Dans Türleri

BACHATA DANSI STİLLERİ

DOMİNİCAN BACHATA

Orijinal Bachata stili, müziğin de doğduğu Dominik Cumhuriyeti’nden geliyor.  Temel olarak Küçük bir kare içinde hareket eden dominican bachata Temel adımları (yan, yan, ileri ve yan, yan, arka) da Bolero’dan ilham alır, ancak Bachata’da biraz farklı dans eder ve dansçının ruh haline bağlı olarak senkasyonlarla (vuruşlar arasındaki adımlar) dans edilir ve müziğin karakteri. Ellerin yerleştirilmesi, yarıya yakın ve açmaya çok yakın olabilen dansçıların konumlarına göre değişecektir.

Orijinal Dominik Bachata bugün tüm Karayipler’de dans ediliyor, şimdi daha hızlı müziğe göre daha hızlı, daha fazla ayak izi, dönüş / rakam ve ritmik serbest stil hareketleriyle ve yakın (romantik) ve açık konum (daha eğlenceli ayak izi ekleme, döner / rakamlar, ritmik gövde vs.). Bu tarz yumuşak kalça hareketleri ve 4. vuruşta (1, 2, 3, Tab / Kalça) kalça ile küçük bir “pop” olan bir dokunuşla dans edilir. Sıçrama ile veya sıçrama olmadan dans edilebilir (vücudu vuruşlar üzerinde aşağı ve tekrar vuruşlar arasında yukarı çekerek bacakları biraz yaylar). Dominik Bachata uzun yıllar boyunca insanlar tarafından (yaklaşık ellili yaşlardan itibaren) sosyal dans için yaratılmıştır ve hala gelişmektedir.

GELENEKSEL

 1980’lerin sonunda veya 1990’ların başlarında ortaya çıkan, Batı Dünyasındaki dansçılar / dans okulları, muhtemelen orjinal adımların hatalı anlaşılmasından dolayı kutu basamakları yerine daha basit bir yan yana adımlar kullanmaya başladı. Bu adımların temel adımları her dokunuştan sonra yön değiştirerek yan yana hareket eder. Bu stilin özellikleri ortaklar, yumuşak kalça hareketleri ve 4. adımda (1, 2, 3, Tap / Hip) küçük bir “pop” ile dokunma arasındaki yakın bağlantıdır. Bu tarzdaki stillerin çoğu Balo Salonu Dansı’ndan geliyor ve Dips’ler bu stilde sıkça kullanılıyor. Bu ilk Fusion Style Bachata’dır çünkü Original Bachata’nın teknik ya da üslupsal dansları değildir, çünkü batı dans tarzından öğeler ve stil içerir.

SENSUAL BACHATA

Bachata Sensual İspanya’da popüler oldu ve  tüm dnyaya yaıldı son zamanlarda türkiye de oldukça gözde olan bir dans haline geldi. Bachata Sensual, dans ve tiyatro arasında sıkı takip ve liderlik ilkeleri bulunan bir karışımdır. Dans, müziğin daha çok vuruş yaptığı, dansın izolasyon ve daldırma yaptığı zamanlar haricinde, dairesel hareketlerle ve vücut dalgalarıyla birlikte yorumlanmasıdır.

Fusion Style, Batı’da, yalnızca rekabet dansı için, çok aşırı kalça hareketleri ve birçok Balo Salonu Dansı stiliyle geliştirildi. Sosyal danstan ziyade ağırlıklı olarak Sensual Bachata yarışmaları için kullanılmaktadır. Temel adım Geleneksel’e dayanır.

MODERN / MODERNA

Muhtemelen 2000 li yılların başında yılından itibaren daha yeni bir akım olarak dünayaya yayılmaya başladı. Bu stilin İspanya’da ortaya çıktığı düşünülüyor, fakat tüm dans stilinin evrimleşmelerinde olduğu gibi, bunun kendisi de tartışılıyor. Ana özellikler, Geleneksel Tarz Bachata ile aynıdır, ancak ilave dans unsurları ve Salsa, Tango, Zouk-lambada, Balo Salonu vb. Stilleri eklenmiştir. Tarzda, çiftler genellikle üst gövdelarını daha fazla hareket ettirir, kalça popuna daha çok vurgu yapar ve kadınlar daha abartılı kalça hareketlerini kullanır. Modern tarz bachata dansı üzerindeki en doğrudan füzyon etkisi salsa dönüş kalıplarının benimsenmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca HipHop öğelerini içeren daha modern ve modern bir Kentsel Stil var ancak bu stil aynı zamanda Modern Stil ile aynı teknik temele sahip.

BACHATANGO / BACHATA TANGO

Batı’dan Fusion Style’a kadar, geleneksel temel adımların kısa dizileriyle, ancak çoğunlukla Tango adımları Tango gibi dans etti. “Pop” sayısı, ayrıntılı bir duygusallık ve çeşitli Latin dans stilleri eklemek için kullanılır, ancak çoğunlukla Tango’dan alınır. Geleneksel gibi Vueltas. Her ne kadar bu dans Bachata ile dans etmek için kullanılmış olsa da, Tango ile de dans etmek için kullanılmış. BachaTango, Bachata’nın menşe ülkesi olan Dominik Cumhuriyeti’nde duyulmamış olsa da, BachaTango, Karayipler dışındaki yabancı eğitmenler arasında popüler oldu.

Diğer stiller

Bachata’nın batıdan gelen, dünyadaki farklı öğretmenlerin öncülük ettiği ve her birinin kendine özgü bir yetenek sahibi olduğunu öne süren “birçok tarzı” var. Bunların tamamen farklı stiller olarak kabul edilip edilmediği veya yukarıdaki ana stillerin basit bir varyasyonunun sıklıkla öğretmenler ve öğrenciler tarafından tartışıldığı görülmektedir.

Son Blog Yazıları