Dans Partnerim - Dan'in partnerinin logosu, dan'ın partneri ve dans etkinliklerini sergiliyor.

Bachata’nın ikonik starları Ataca&La Alemana ile röportaj

Not : Yukarıdaki videoyu youtube otomatik çevir seçeneği ile TR alt yazılı izleyebilirsiniz.

Ataca ve La Alemana çifti kimdir

Aşağıdaki dans videolarıyla dans dünaysına bomba gibi düşerek bachata dansının adeta ete kemiğe bürünmüş hali diye adından uzun zaman söz ettiren ve bachata dansı denilince ilk akla gelen ikonik temsilcileri Ataca ve La Alemana çiftini bu gün biraz daha tanıyacağız.

“Te Extraño” dansı ve başka dans videoları ile Viral  olan ve  dünya çapında 95 milyondan fazla YouTube izleyicisine ulaşan bir çok videolarına rastlayabilirsiniz.

Aka ATACA Jorgie

Jorge Burgos Atacailk olarak Jorge Burgos (aka ATACA Jorgie) Humacao, Porto Riko’da doğdu ve 6 yaşında Orlando, Florida’ya taşındı. Jorge beyzbol oynayarak büyüdü, bu da daha sonra Jorge’ye Tampa, FL’deki Saint Leo Üniversitesi’ne beyzbol bursu teklif edilmesine yol açtı.

 

2006 yılında, üniversiteye devam ederken, Jorge, NY tarzı salsa ile tanıştığı bir Tampa gece kulübüne gitti. Jorge hemen bu dans tarzına çekildi. Jorge aynı yıl Salsa Caliente Dans Stüdyosu’nda ders almaya başladı. Beyzbol kadar tutkuyla bu dans tarzını öğrenmenin zorluğunu üstlendi.

Dersleri aldıktan sonraki 8 ay içinde Jorge(ATACA) ders vermeye ve öğretmeye başladı. Salsa Caliente’nin sahibi Erika Occhipinti, stüdyodaki 8 yıllık çalışmasında hiç kimsenin Jorge’den daha büyük bir yetenek ve potansiyelle ilerlemediğini ve öğrenmediğini söyledi.

ATACA bu yorumu bir gün harika bir dansçı, eğitmen ve sanatçı olmak için motivasyon kaynağı olarak aldı. Saint Leo’dan İşletme Yönetimi Derecesi ile mezun olduktan sonra, ATACA kendini kariyer olarak beyzbol veya salsa yapmak arasında hayatını değiştirebilecek bir seçimle buldu. Karar zor değildi; Salsa, hayatının yeni tutkusu ve aşkı olmuştu.
Şimdi, Jorge, pürüzsüz stili ve etkili liderliğiyle Florida’nın en karizmatik dansçılarından biri olarak biliniyor. Öğretme ve eğitim tarzı kendine özgü; tüm sınıf boyunca yüksek enerji ve mizah kullanıyor, yine de öğrencilerin tam olarak anlaması için hareketleri basitleştirerek anlatıyor.

Jorge, Florida’nın en iyi dansçılarından biri olan Tanja Kensinger (La Alemana) ile ortak olmaktan büyük onur duymaktadır. Orlando Salsa Kongresi 2008, Miami Salsa Kongresi 2008 gibi çeşitli kongrelerde ve çeşitli Florida sosyallerinde sahne aldılar. Birlikte dünya çapında salsa ve bachata sahnelerine yeni ve heyecan verici bir tat katmak istiyorlar. Jorge aynı zamanda bir eğitmen tavsiye hizmeti olan Island Touch Dance Academy’nin de sahibi ve aynı zamanda sanal sınıflar aracılığıyla dans eğitimi için en iyi çevrimiçi sağlayıcılardan biridir.

Tanja Kensinger(La Alemana)

tanja kensinger 2Tanja Kensinger aslen Almanya’da doğdu ve 1996’da ordu yoluyla Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Birçoğu onu kökenini açıkça tanımlayan “La Alemana” olarak tanıyor olabilir. Hayatı boyunca dans etmeyi çok sevmiştir ve balo salonu, caz, bale, rock-n-roll/swing dansının yanı sıra latin tarzı dansların birçoğunda eğitim almıştır.

2005 yılında salsa dünyasıyla tanışan Tanja, o zamandan beri salsa sektöründe kariyerine devam ediyor.

Temel eğitiminin çoğunu önceki dans partneri Nery Garcia’dan aldı; ama önceki bilgilerini ve eğitimini bu yeni dansa nasıl uygulayacağını çabucak öğrendi. Tanja, 2006’dan beri dünyanın dört bir yanındaki öğrencilere ders veriyor ve sınıf içindeki bulaşıcı enerjisiyle tanınıyor. Ayrıca Fort Myers, FL’deki en iyi salsa dans şirketlerinden birinin ortağıydı.

İnanılmaz bir takip yeteneğine sahip olduğu ve bugüne kadarki en iyi kadın adaylardan biri olduğu biliniyor.

Tanja, salsa tutkusuna sahipken, bachata için de güçlü bir tutku geliştirdi. Tanja, ortağı Jorge Burgos (aka Ataca Jorgie) ile birlikte bachata ve salsa atölyeleri öğretiyor ve 2008’den beri birlikte performans sergiliyor.

Hayalleri, salsa ve bachata tutkularını dünyanın dört bir yanındaki dansçılarla paylaşmaktır.

Onlar şimdi dans akademisi “ISLAND TOUCH DANCE ACADEMY” ile Tampa’da (FLORIDA) dans ediyorlar ve nasıl iyi bachata ve salsa dansçıları olunacağını sınıf ve duygusallıkla öğretmek için dünya çapında birçok seyahat yapıyorlar !!!

Ataca&La Alemana kimdir?

1284 jorge ataca la alemana 20180525222507Ataca ve La Alemana kimdir?

Tanja, dans kariyerine Nisan 2005’te başladı ve o zamandan beri Latin dans topluluğunda kendine bir isim yaptı. Partneri Jorge Burgos (Ataca Jorgie) ile birlikte Bachata dünyasının en popüler kupalarından biri haline geldiler.

Ataca ve La Alemana Evli mi ?

Dans dünaysında hem partner hem de evli kalmak yoğun geçen festivaller ve hareketli yaşantısında dolayı zor bir iştir Ataca ve La Alemana hem evli hem de başarılı kariyerlerini bir arada yürütmeyi başaran ender starlardandır. Evli star bachata çifti, seksi dans hareketleriyle dünya çapında tanınıyor.

2008’den beri bachata ve salsa atölyeleri ile bir çok dans severe danslarını öğretiyor ve birlikte performans sergiliyorlar. Hayalleri, salsa ve bachata tutkularını dünyanın dört bir yanındaki dansçılarla paylaşmak.

En çok merak edilenler

Bachata öğreten ve uygulayan 25’ten fazla farklı ülkeye seyahat ettiniz. Şimdiye kadar en sevdiğiniz deneyim neydi ve nerede?

Evet, bizim kadar seyahat edebilmek hayalimizdi. Tek bir yeri tam olarak belirleyebilir miyim emin değilim ama sanırım aklımda en çok duygusal deneyimi yaşatan tek yer Mısır. Piramitleri ziyaret etmek ve gerçek hayatta nedense tüm ihtişamıyla görmek bende çok duygu uyandırdı. Neden olduğundan emin değilim, ama onu kucakladım.

Kelimenin tam anlamıyla dünyanın her yerinde dans ettin. Farklı kültürlerden dansçılarla etkileşim kurmak sizi nasıl etkiledi?

Sadece dansçılarla değil, genel olarak farklı kültürlerden insanlarla etkileşim kurabilmenin beni daha anlayışlı bir insan olarak şekillendirmeme yardımcı olduğunu düşünüyorum. Hayatımın ilk 8 yılında Almanya’da büyüdüm, ancak beyaz dışında her şeyin hala kaşlarını çattığı bir dönemde (hatta bazı aile üyelerimden bile).

Ancak 80’li ve 90’lı yıllarda Almanya, ABD’ye kıyasla kültürel olarak çok farklıydı. Şimdi, her kıtayı dolaşıp birçok kültürü deneyimlemek, insanların nasıl yaşadıklarına, nasıl etkileşime girdiklerine, nasıl iletişim kurduklarına ve dünyanın her yerinde nasıl düşündüklerine dair gözlerimi daha da açmaya yardımcı oldu. Seyahat etmek bana başkaları için çok daha açık bir zihin, anlayış ve empati sağladı ve tüm bu büyümeyi deneyimleyebildiğim için çok minnettarım.

2005’ten beri dans etmeye, salsa ve bachata gereksinimleriuza ne başladı? Hiç bu kadar ilerlediğini gördün mü?

Liseden hemen sonra bir hip hop kulübünde go-go sabahıydım. Kesinlikle bir parti kızıydım. Bir Latin gecesi’nde benden yana en iyi arkadaşımız Porto Rikolu’da yaşamak için bir gecede bu kadar büyük olmama, Latince bir çalışmayla dans etmek hala rahat rahatdum. Sonra Los Angeles usulü salsa dansı yapan bir çift gördüm ve benim için o kadardı. O ve her şeyden önce ne anlama geldiğini gösterir. Çifti tanımlayıp öğrendiğimi öğrendiğimi düşünüyorum. Ben de öyle yaptım ve bugün buradayız.

Viral bir videoya sahip olmak sizi uluslararası bir yıldız yaptı. Yaklaşık 100 milyon izlendiniz! İnsanlar sizi sokakta yürürken tanıoyor mu ?

Bundan bahsetmeniz komik çünkü bunun olacağını hiç düşünmemiştik.. Ancak dünyanın çeşitli yerlerinde alışverişn, hatta bir caddeden aşağı yürüdüğümüz ve takip ettiğimiz ve fotoğraf ya da imza istendiği pek çok örnek oldu. Kendimizi ünlü olarak görmememiz çok gerçeküstü, özellikle de sokakta rastgele tanınacağımız bir seviyede değiliz.

Pek çok insan, sevgilileriyle birlikte dünyayı gezmeyi hayal eder – dans partneriniz aynı zamanda nişanlınız olur! Erkeğinizle bu yolculukta olmak nasıl bir şey?

Bu harika çünkü 7/24 birlikte geçirebiliyoruz. Ama sonra tekrar… 7/24 birlikte geçiriyoruz 🙂

493 jorge ataca la alemana 20180315110941

İlişkiler genel olarak zordur, ancak bizim durumumuzda işleri daha da zorlaştırabilir. Birlikte geçirdiğimiz yıllarda öğrendiğimiz şey iletişimdir. İletişim bizim için her şeydir ve 2008’den bu yana bu şekilde ayakta kalabildik. Sevgilisi onlarla seyahat etmeyen, hatta dans etmeyen birçok dans arkadaşımız var; bazıları için işe yarıyor ama diğerleri için çalışmıyor.

Tüm seyahatlerinizden öğrendiğiniz en önemli şey nedir?

Uyku gerçekten ne kadar önemli. Seyahat nedeniyle uykusuzluk sizi gerçekten sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da etkileyebilir. Yıllar boyunca uyku yoksunluğunun aşırı agresif ve asabi olmama neden olduğu birçok kez oldu. Ben doğası gereği iyi bir insanım ama uykusuzluk bunu gerçekten etkiliyor. Zihinsel çöküntüler yaşadım ve sadece her şeyi bırakmak istediğim anlar yaşadım. Neyse ki, benim rock’ım olan Jorge, her şeyi görmeme yardım etti. Bu yüzden şimdi yeterince uyuduğumdan veya en azından mümkün olduğunca fazla uyuduğumdan emin oluyorum.

Dansçı olmasaydınız veya farklı bir kariyeriniz olsaydı hala seyahat eder miydiniz?

Bence evet. Yeni deneyimler yaşamayı seviyorum. Ancak kesinlikle bu ölçüde olmayacaktır. Daha gençken ve Almanya’da yaşarken ülkeden ülkeye seyahat etmek çok kolaydı çünkü hepimiz komşuyduk bu yüzden İspanya, Belçika ve diğerlerini çok genç yaşta deneyimledim. İçimde hep o “gezinme arzusu geni” vardı.

10 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?

maxresdefault

10 yıl sonra kırklı yaşlarımda olacağım, yani umarım bir ailem, köpeklerim olacak. Hâlâ zaman zaman seyahat etmek istiyorum ama çoğunlukla Florida’da dükkan kuruyorum. Touch The World vakfımız, kadınları küresel olarak güçlendirmeye ve çocuklara dans etmeyi ve öz farkındalığı öğretmeye devam edecekti.

Son Blog Yazıları

Dans Partnerim - Kadın mutfakta salsa müziği eşliğinde dans ediyor.
Uncategorized

Evde Dans Öğrenme Rehberi

Dans etmeyi evden çıkmadan öğrenmek ister miydin? Cevabın evetse doğru yerdesin. Çoğu kimse  stüdyo,dans okulu gibi ortamlarda dans etmeyi öğrenebiliyor.

Yazıyı Oku »