Dans Partnerim - Dan'in partnerinin logosu, dan'ın partneri ve dans etkinliklerini sergiliyor.

Dansın yeni insanlar tanımaya açtığı kapı

Dans ile sosyalleşin eğlenin

Ağırlık : %42

C:\Users\bimhmr09\Desktop\danspartnerim\Dans Rehberim\abda_dans.jpg

Yazımızın 1. kısmında sosyalleşme ile ilgili farklı mekan ve aktivitelerden bahsettim fakat bunların içinde “dans” ederek sosyalleşme kategorisi var ki hiç biri bu başlık ile baş edemez.

Öyle bir aktivite düşünün ki;

 • Yeni bir hobi ediniyorsunuz
 • Yeni insanlarla tanışıyorsunuz
 • Spor kategorisinde yer alıyor
 • Etkinlikler, Dans geceleri ve Festivallerde onlarca insanla tanışıyorsunuz.

Bu aktivide öncelikle bir gerçeği açıklığa kavuşturalım yukarıda bahsettiğim diğer aktivitelerin tamamında olduğu gibi insanlar sosyal canlılar ve büyük çoğunluğu hayatlarında diğer insanlardan daha öze birilerinin olmasını istiyor. Bu sebepten bu etkinliklere katılma eğiliminde oluyor.

Ben sadece spor olsun diye geliyorum, sadece iş etkinliği olduğu için katıldım, bu derneğe insanlığa yararım olsun diye kayıt oldum gibi açıklamalar çok samimi değil.

Bu ifadelere ek olarak ya eğleniyoruz falan ama tabii yeni birilerini de tanımak istiyorum diye yarım ağızda olsa gerçeği söyleyenleri şimdiden kutluyorum, çünkü herşey algınızda başlar kendinize itiraf edemediğiniz birşeyin gelip sizi bulacağını düşünmek biraz polyanacılık oynamaktır.

Hem bunu söylemek utanılacak bir şey değil aksini düşünen varsa aşağıdaki videoda Okan Bayülgen’nin bu konu hakkında katıldığım düşüncelerini dinleyebilirsiniz.

Neden Dans ile sosyalleşmeliyim?

Dans yukarıda bahsettiğim birçok iletişim metodunu ve daha fazlasını bir arada taşıyor her şeyden önce 5 duyu organınızla karşınızdakini algılayabiliyorsunuz bu başlığı dijital dünya ile kıyaslarsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.

 • Öncelikle karşınızdakiyle aynı ortamda bulunuyorsunuz
 • Birbirinizi görüyorsunuz
 • Karşılıklı sohbet edebiliyorsunuz
 • Birçok dans eşli yapılan dokunsal bir aktivite bu sebeple birbirinize dokunuyorsunuz.
 • Birçok Dans etkinliği yapılıyor buralara bireysel ya da arkadaşlarınızla katılabiliyorsunuz.
 • Dünyanın her yerinde dans festivalleri ve geçeleri yapılıyor dünyada geçerli bir beceri ediyorsunuz.

Dansta kimlerle tanışabilirim?

C:\Users\bimhmr09\Desktop\danspartnerim\Dans Rehberim\cropped_jobs_working_sectors_istock.jpg

Dans evrenseldir dünyanın her yerinde yapılan bir aktivitedir bunu matematikteki sayılara ya da müzikteki notalara benzetebiliriz. İçinde bu enerjiyi hisseden 7 den 77 her kesimi bu aktivitede görebilirsiniz.

Uzun yıllardır dans ediyorum Türkiye de Öğretmen, Hemşire, Hostes, Mühendis, Akademisyen, Doktor, Avukat, Müzisyen… Aklınıza gelecek her meslek grubundan insanla tanışabileceğinizi söyleyebilirim.

Belki yorucu meslekler olduğundan dolayı stres atma ve sosyalleşme bakımından öğretmen ve hemşireleri biraz daha çoğunlukta görebilirsiniz gideceğiniz herhangi bir dans okulunda her sınıfta bir öğretmene ya da bir hemşireye denk gelmeniz muhtemeldir.

Dansta Tanışma Nasıl oluyor?

C:\Users\bimhmr09\Desktop\danspartnerim\Dans Rehberim\dans_tanışma.jpg

 • İlk olarak bir dans okuluna gidip kayıt olarak dans dünyasına ilk adımınızı atıyorsunuz, size en yakın dans okulunu (https://egitim.danspartnerim.com/dans-kategorisi/dans-okullari/ ) adersine giderek bulabilirsiniz.
 • Gittiğiniz herhangi bir dans okulunda ilk olarak sınıflar oluşturulur sınıflar latin danslarında genelde sınıfın büyüklüğüne göre 6-22 arası katılma göre çift olacak şekilde oluşturuluyor.
 • İlk derste birçok okulda eğitmen ilk olarak eğitimini vereceği dansın tarihinden bahseder soruları alır kendini tanıtır öğrencilere adını sorar kendilerini tanıtmasını ister ve genel olarak 15-30 dk arası bir tanışma faslıyla başlar.
 • Sonraki aşamada temel adımlar öğretilir ve bu ders tamamlanınca eşli danslar başlar.
 • Dans okullarının hafta 1 kez düzenlediği dans geceleri ve genelde der gördüğünüz okullarda pratik etkinliği adı altında organizasyonlar yapılmaktadır. Bu etkinliklere katılarak sizinle aynı sınıfta hatta aynı okulda olmayan birçok insanla tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Eşli dans etmek:

Eşli dans denilince aklınıza herkes kendi partnerini alıp gelecek ve sadece onunla dersi işleyecek gibi bir senaryo gelmesin aklınıza. Özellikle latin dansların da eşli danslar sınıf içindeki herkesin birbiriyle değişerek hocanın gösterdiği hareketi farklı kişilerle pratik etmesini sağlayan bir ritüeldir.

İster eşiniz ister sevgilinizle katılın herkesin hocanın gösterdiği figürü yaptıktan sonra ring e dahil olarak diğer partnere gitmesi yazılı olmayan bir kuraldır.

Bu dönüşüm ritüelinde insanlar birbirlerini tanıyıp abartmamak kaydıyla kısa sohbetler tanışmalar gerçekleştirebiliyor bu garipsenecek bir şey değil çünkü 1 tur sonra hatta bir sonraki derse yine aynı kişiye geleceksiniz adını, kim olduğunu bilmediğiniz biriyle dans ediyor olmak bir süre sonra garip olacaktır bu yüzden insanlarla tanışmaktan çekinmeyin.

Nasıl davranmalısınız?

Bu dünyaya girdiğinizde dans becerisinin birçok şeyden daha kıymetli olduğunu anlayacaksınız çünkü kolay kazanılan bir beceri değil emek, zaman ve özveri gerektiren bir hobi bu.

 • İster çok iyi dans edin isterseniz yeni başlamış olun kibirli kendini beğenmiş tavırlardan kaçının çünkü bu gün red ettiğiniz ya da itici davrandığınız insanla belki sınıfınızda belki pratikte belki de bir dans etkinliğinde tekrar karışılacaksınız. Bir zamanlar acemi ama gururlu bir dansçı vardı tripleriyle karşılaşmak istemiyorsanız bunu yapmayın ☺ C:\Users\bimhmr09\Desktop\Çöp\yesilcam_klise-09.jpg
 • Karşınızdaki kişiye dokunabilecek yakın olmanız onunla aynı yakınlıkta konuşabileceğiniz anlamına gelmez yeni tanıştığınız biriyle aranızda bir diyalog şakalaşma ve sohbet ortamı oluştuktan sonra yakınlık kavramını akışına bırakın.

C:\Users\bimhmr09\Desktop\danspartnerim\Dans Rehberim\Sosyalleş\koku.jpg

Kişisel hijyen belki bu aktivitenin en hassas noktalarından biridir yaptığınız aktivite aslında bir spor dolayısıyla terlemeniz oldukça mümkün kız yada erkek olun hiç fark etmez, derslerde, gecelerde yada pratiklerde kalabalık ortam yetersiz havalandırma gibi durumlardan dolayı herkesin ter döktüğü günler oluyor. Bu sebepten deodorant, parfüm eğer çok terliyorsanız yedek T-Shirt , elbise , havlu gibi ekipmanları yanınızda taşıyın.

Kimse karşısında ter kokan ya da tüm kıyafeti ter içinde biriyle dans etmekten keyif almayacaktır bu yüzden bu konu belki en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir diyebilirim.

 • Sosyalleşin :

C:\Users\bimhmr09\Desktop\danspartnerim\Dans Rehberim\Sosyalleş\flamenko-egitimleri.jpg

Çekingen ya da yabani olmayın o ortamdaki herkes sosyalleşip dans etmeye geldi 😉

Latin dansları dünyada” social latin dance” tabiriyle ifade edilir, dikkat ettiyseniz başında social kelimesi var bu dansın belki de felsefesini anlatıyor. Yaptığınız dansın içindeki hareketler, kombinasyonlar çizdiğiniz figüristik hareketler hepsi aslında karşınızdakiyle bir iletişimi ifade ediyor. Dolayısıyla karşınızdaki partnerinizle iletişim kurun

Örneğin dans etmeye başladığınız kişiye;

-Adını
-Ne zamandır dansla ilgilendiğini
-Dans dışında nelerle ilgilendiğini…

Gibi sorular sorarak karşınızdakiyle diyalog başlatabilirsiniz böylelikle ister dans okulunda olsun isterseniz herhangi bir dans etkinliğinde olsun insanlarla tanışıp sosyalleşmeye başladığınızı göreceksiniz.

Kimlerden, Nelerden Uzak Durmalısınız

İnsanın olduğu yerde suistimal ve kötü niyetin olma olasılığı her zaman vardır bu yüzden keyfinizin kaçmaması için aşağıdaki başlığa dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

Dedikodu/Gıybet :

C:\Users\bimhmr09\Desktop\danspartnerim\Dans Rehberim\Sosyalleş\ezgif.com-gif-maker.jpg

Evet, arkadaşlar birçok farklı okul ve ortamı deneyimlemiş biri olarak insanların birbirleri hakkındaki tüm fikir, düşünce ve davranışlarını etkileyen unsurun girdiğiniz ortamdaki dedikodu oranı ile doğru orantılı olarak artıp azaldığını söyleyebilirim.

Konuyu dans ve dans okulları özelinde düşünürseniz bu kadar çok insanın olduğu bir ortamda birbirinin güzelliğini, dans becerisini, duruşunu, tavrını ya da başkalarıyla olan iletişiminizi tabiri caizse çekemeyen ve arkanızdan konuşan insanlar olacaktır. Hatta sizin hiç tanımadığınız fakat sizi tanıdığını düşünüp sizin hakkınızda konuşan insanlarda olacaktır.

İşte bu tür ortamlardan arkadaş gruplarından uzak durun bu tür eğilimlerin olduğu ve buna müsaade edilen ortamlarda yeni tanıştığınız inşalarla ilişkileriniz bozulabilir hatta yeni tanıyacağınız insanlara siz daha tanışmadan farklı anlatılabilirsiniz.

Bu sebeple girdiğiniz ortamda size biri hakkında dedikodu yapan birini gördüğünüzde o kişi ile iletişiminizi tekrar gözden geçirin çünkü bu gün size başkası hakkında aslı olan ya da olmayan şeyler anlatan biri yarın sizin hakkınızda da başkalarına aynı davranışı sergileyecektir.

Dünyada en kolay şey dedikodu yapmak en zor şeyse kendini tanımaktır.”
– John Lubbock

Siz kendinizi tanıtanlardan olun 😉

Son Blog Yazıları

Dans Partnerim - Kadın mutfakta salsa müziği eşliğinde dans ediyor.
Uncategorized

Evde Dans Öğrenme Rehberi

Dans etmeyi evden çıkmadan öğrenmek ister miydin? Cevabın evetse doğru yerdesin. Çoğu kimse  stüdyo,dans okulu gibi ortamlarda dans etmeyi öğrenebiliyor.

Yazıyı Oku »