Dans Partnerim - Dan'in partnerinin logosu, dan'ın partneri ve dans etkinliklerini sergiliyor.

Yeni insanlarla nasıl tanışacağız nerede bu insanlar ?

Nerede bu yeni insanlar? Nasıl tanışacağız?

yeni insanlarla tanismak sosyal insan
Arkadaş çevren mi yok, yeni insanlarla tanışmak istiyorsun ama nasıl yapacağı nereden başlayacağını mı bilmiyorsun ya da hayatındaki insanların sana yeni bir şey katmadığını ve aynı şeyleri tekrar ettiğini mi düşünüyorsun.
O halde doğru yerdesin bu yazının senin için en doğru kılavuz olacağını düşünüyorum.
Çok büyük bir çoğunluğumuz arkadaş çevremizi eskiden yaşadığımız evin sokaklarında, mahallede komşu evlerdeki akranlarımızla oyunlar onarken edinmeye başlardık sonrasında okula başladık ve yaşam sürecimizde her yıl arkadaş çevremiz ufak ufak artarak devam etti ve muhtemelen üniversite çağımıza geldiğinde bir çok kimsede TOP noktaya ulaştı sonrasında iş hayatına girmemizle birlikte bu ivme hızla düşüşe geçerek belki parmaklarımızın sayısı kadar azalıp stabil bir hale geldi ve yeni insanlar tanıyamadığımızı hayatımıza almak istediğimiz kriterlerde insanları bulamadığımızı fark etmeye başladık.

Evet işte tam bu noktada artık günlerinizin haftalarınızın sohbetlerinizin yaşam döngünüzün tekrar ettiğini fark ettiniz ve yeni insanlarla tanışmak ve sosyalliğinizi arttırmak istediniz ve aklınıza aşağıdaki videoda üstad “Dizdar Koşu” ‘nun bahsettiği Sorularını sorduğunuzu duyar gibiyim 🙂

Kaçta, hangi, ne ile, niçin, nolmuş, kimi, nerede, nasıl, ne zaman, kimden, neyi, ne belli, neye, kim?”
Merak etmeyin okumaya devam edin hepsinin yanıtını bulacaksınız 😉

İletişime kurmaya ve yeni birileriyle tanışmaya ne kadar açıksınız?

İnsanlarla nerelerde nasıl tanışılır sorusuna geçmeden önce ilk olarak kedimizi tanımalıyız. Herkes kendine şu soruyu sorarak başlamalı diye düşünüyorum bir insan bana neden “Selam” versin ? , Neden “nasıl olduğumu” sorsun ?
Evet evet yanlış okumadınız hiç tanımadığınız biriyle ilk iletişimi başlatan anahtar kelime “Merhaba ya da Selam” cümlesidir arkadaşlar bu anahtar cümleyle bir çok kapalı kapıyı aralayabilirsiniz.
Şimdi sizlere kapıyı araladıktan sonraki diğer destekleyici noktalardan bahsetmek istiyorum.

Güler Yüzlü Olmak: Gülümseyen pozitif bir yüzün red edilme potansiyeli oldukça düşüktür hele ki çevremizde bu kadar durağan ve asık surat varken emin olun bu sizi 1-0 öne çıkaracak hafızada daha kalıcı olmanızı sağlayacaktır. Önce hayata sonra insanlara gülümseyin 🙂

guler yuz 1

Soru Sorun : Evet yanlış okumadınız soru sorun karşınızdakinin yanıtlayabileceğini düşündüğünüz bir soru sorarak başlayabilirsiniz, her soru yeni bir soruyu doğurur eğer karşınızdaki de size bir şeyler soruyorsa doğru yoldasınız demektir.

soru

Kendinizden bahsedin: Eğer karşınızdaki hakkında bilgi almak istiyorsanız buna önce kendiniz hakkında bilgi vererek başlayın ne işle uğraştığınızı karşılaştığınız o mekana ne sebeple nasıl geldiğinizi anlatarak konuya girebilirsiniz sonrasında “ya siz ” diyerek cevabını almak istediğiniz şeyleri karşınızdakinden soru sormadan gelişini keyifle dinleyebilirsiniz.

kendim

Nerede bu tanışacağım insanlar?

Yukarıda bahsettiğim iletişim kurma tüyolarını anladık tamam da nerelerde bulacağız bu insanları da uygulayacağız, kolay mı o kadar ? yoldan her geçeni çevirip “danışak mı” diye mi soracağız dediğinizi duyar gibiyim.
Paniklemeyin öyle boş tavsiyeler vermeyeceğim bu güne kadar şahsen deneyip tecrübe edindiğim sosyalleşme platformlarını “Ağırlık değeriyle”en düşük puandan en yüksek puana göre sıralayacağım.

Sosyal Medya:

Ağırlık : %2
date
Direk çöpçatanlık   : Tinder, Okcupid, Happn,Connected2me
Dolaylı çöpçatanlık : instagram, Tiktok, Snapchat, Facebook

Yukarıdaki platformlar dijital dünyada en çok kullanıcı sayısı olan ve kullanılan platformlar bu platformlar üzerinden birileri ile tanışmak kolay ve mümkün fakat çok gerçel değil.

Bu mecralardan biri ile tanışıp dışarda bir mekânda karşılıklı kahve içme noktasına gelmeniz çok düşük bir oran diyebilirim, inşaların fiziken görmediği referans olarak çevresindeki insanları görmediği dijital ortamlarda yapılan sohbet insan algısında sanki bir robotla konuşuyormuş şimdi engellesem yada silsem ne olur algısını uyandırıyor bu sebeple çoğunlukla bu platformlarda yapılan sohbetler telefonla mesajlaşma ve zaman kaybından öteye gitmez.

Bu savımın tersini yaşayan profiller mutlaka vardır ama bu da çok düşük bir orandır, bu mecralardaki sohbetler nadiren reele taşınır.

Sanal Değil Gerçek Arkadaşlıklar Kurun!

Cafe&Pub Mekanları :

Ağırlık : %6
AHA20 Coffee

Dijital dünyada sürünüp harcanan zamanın boşa gittiğini ve artık olayın gerçek dünyada olduğunu düşünmeye başlayanlar için iyi bir başlangıç diyebilirim. Fakat burada işin dijital dünyada olduğu kadar kolay olacağını düşünmeyin çünkü insanlarla tanışmak sosyal medyada olduğu gibi takip isteği göndererek ya da arkadaşlık isteği göndererek olmuyor bunun için gerekenleri sırayla yazıyorum.

 • Yaşınıza yakın insanların takıldığı önünden geçerken sizi çeken birkaç kaliteli Mekân belirleyin.
 • Belirlediğiniz Mekâna haftada birkaç kez düzenli olarak tek ya da bir arkadaşınızla gidin.
 • Garson/komi arkadaşlarla iletişiminizi iyi kurun (Bu oldukça önemli) Mekâna girdiğinizde sizi tanıyan mekan sahibi yada çalışanların önemini zamanı gelince anlayacaksınız.
 • Giyiminize dikkat edin kendinize has bir tarzınız olsun biri Mekâna girdiğinde gerek fiziğinizle gerek giyiminizle fark edilebilir olun özenli giyinin.
 • Elinizde oyalandığınız bir uğraşınız olsun ama telefon dışı bir şey seçin bu bir kitap,dergi olabilir, bilgisayar olabilir.
 • Cesur ve özgüvenli olun bunu tarif etmek güçtür fakat bir ortamda kendine güvenen insanı duruşundan bakışından tanırsınız o kişi olun.

Ön hazırlıkları tamamladıysanız ilk önce ilginizi çeken tanışmak istediğini kişinin ilgisini çekecek bir şeyler bulmalısınız ya da diyalog başlatacak bir unsur unutmayın karşınızdaki sizin varlığından ya da ilginizi fark etmeli.

Karşınızdaki kişi ile göz teması kurabiliyorsanız ve oda buna karşılık veriyorsa cesaretinizi toplayıp;

+Merhaba
+ farkettim ki ikimizde yalnız içiyoruz iKahveniz/Biranıza eşlik edebilir miyim

Gibi bir cümle ile ilk tanışma adımlarını atabilirsiniz (bunu yapmadan önce karşı tarafın sizi fark ettiğinden emin olunuz 🙂
Bu tür Mekânlarda hiç ortak noktanız yoksa tanımadığınız biriyle iletişim bu tür diyaloglarla başlar arkadaşlar karşı taraf sizi beğenmişse muhabbet yürür eğer beğenmemişse teşekkürler der siz de şansınızı başkasında denersiniz.
Red edilmekten korkmayın ki bu olması yüksek bir ihtimaldir unutmayın hiç tanımadığınız birine karşı hamle yapyorsunuz.

İş Etkinlikleri

Ağırlık : %8
job love

Eğer okul dünyasından uzaklaştınız hayattaki zamanınızın çoğu ofis ve iş ile doluysa yeni biriyle tanışacağınız ortamlar iş dünyasındaki buluşmalar oluyor.
Bu başlık sektörden sektöre göre değişkenlik mutlaka gösterecektir burada çoğunlukla beyaz yakalı Profilinden bahsediyorum bildiğiniz üzere beyaz yakalı Profillerin belirli dönemlerde bir çok sektörle ilgili Konferanslar, Eğitimler, Seminerler, Bienaller, Galeriler, Müşteri/Paydaş Toplantıları, Bayi toplantıları, Yeni ürün/Hizmet tanıtımları gibi birçok organizasyonları oluyor.
Ve bu organizasyonlarda temelde esas amaç ticari kontak kurmaktır tabi ki bu bir kanun değil önce ticari bağlantı sonrasında da gönül bağlantısını kuran birçok kimseyi biliyorum eminim sizlerde çevrenizde bu tür tanışma hikâyeleri duymuşsunuzdur.

Bu etkinliklerde dikkat etmeniz gerekenler

 • Eğer bir şirket kartınız yoksa etkinlik öncesi mutlaka kontak bilgilerinizin olduğu kartvizitinizi bastırın.
 • Giyiminiz gideceğiniz ortama uygun olsun çoğunluğun klasik giyindiği bir yere kot pantolon spor ayakkabı ile gitmeyin. Tam tersi rahat giyimin uygun kaçacağı açık hava etkinlikleri gibi yerlere de klasik giyimle gitmeyin.
 • İş bağlantısı için tanıştığınız insanlarla iş dışında günlük hayattan iş yoğunluğunun stresini atmak için neler yaptıklarından konuşarak sohbeti hafta sonu yada mesai sonrası neler yaptıklarına getirerek farklı kulvarlara kapı açabilirsiniz.
 • Frekansınızın uyduğunu düşündüğünüz insanlardan aldığınız kartvizitlerdeki mail, telefon gibi bağlantılardan ulaşıp sohbetinizi ilerletebilirsiniz.

Bu dünyada bazı şeyleri başta kestirmek zor olabiliyor o yüzden karşınızdakinin evli olup olmadığına dikkat etmeniz yararlı olabilir 🙂

Kulüp ya da Dernekler

Ağırlık : %10
dernek

Kulüp ya da dernekler çağımızın hobi ya da aktivite başlığı altında en sık kullanılan sosyalleşme mecralarından biridir burada çoğunluk birbirini hiçbir yerden tanımayan insanların bazı hobiler edinmek için tanışıp kaynaştığı ortamlar oluşmakta.
Eğer bir hobi edinip sosyalleşmek istiyorsanız aşağıda size uygun olabilecekleri deneyebilirsiniz.

 • Fotoğrafçılık kursları
 • Tiyatro Kursları
 • Yemek Workshopları
 • Kokteyl Workshopları

Workshop tarzında olan etkinlikler genelde 1 gün ve 3-5 saatlik aktiviteler olabiliyor ve katılımcı sayısı alanın büyüklüğüne göre olduğu için insanlarla daha sıcak ve samimi bağlar kurmanızı mümkün kılıyor.
Fotoğrafçılık ve Tiyatro gibi kurslar biraz daha uzun soluklu ve zahmetli aktiviteler fakat burada insanlarla tanışmak  daha kolaydır çünkü bir süre sonra aynı okullardaki gibi sınıf algısı ve kültürü oluşmaya başlıyor insanlar ders öncesi  birlikte cafe&pub buluşmaları düzenleyip sıkı bağlar kurabiliyor.
Burada dikkat etmeniz gereken bu hobiler öğrenmesi zaman alan ve gerçekten ilginizi çekiyorsa isteyerek yapmanız gereken aktivitelerdir yoksa kısa sürede sıkılabilirsiniz.

Doğum Günü Partileri:

Ağırlık : %12
dogumgunu

Bir söz var hepimiz yakın çevremizdeki 5 kişinin ortalamasıyız. Doğum günleri de bu sözde bahsedildiği gibi frekansımızın yakın olduğu insanların bulunduğu ortamlar olacaktır. Türkiyede belli bir yaş ve üzerindekilerde pek yaygın gibi görünmeye bilir farkındayım ama yaşı 30larda dolayşan yada  altıdaki ciddi bir kesim bu kutlama ritüelini uyguluyor. Doğum günlerinden tanımadığınız insanlarla tanışıp normalde arkadaşlarınızla takılırken karşılaşmadığınız insanlarla karşılaşabilirsiniz. İşin aslı referans ve direk temasla kurduğunuz iletişim en tekili ve kafada en çok yer eden kendinizi ifade edebildiğiniz tanışma metodu dur.
Doğum günlerinde tanıdık referansı, çevrenizdeki insanlarla yakın frekansta insanların olması, fiziki olarak aynı ortamda kendinizi hem davranışsal hem de fikirsel ifade edebiliyor olmanız bu alanı iyi bir tanışma ortamı yapıyor.
Yeni insanlarla tanışmak için ufak bir hediyeyle arkadaşlarınızın bu günlerinde yalnız bırakmayın 😉

Aile ve Arkadaşlar:

Ağırlık : %20
familyfriends

Aile tavsiyesi ile tanışmalar işi biraz ciddi bir perdeden başlatan sosyalleşme basamağıdır öncelikle niyetiniz ya da hayata dair o anki düşünceleriniz ciddi adımlar atmak değilse aileden gelen bu tür baş göz etme hareketlerini önceden görmeniz yararınıza olacaktır.
Fakat geleceğe dair ciddi adımlar atmayı düşündüğünüz bir dönemdeyseniz ailenizin ya da arkadaş çevrenizin size bu niyetle tanıştıracağı kişiler belki geleceğinizi birlikte planlama ihtimali en yüksek olan insanlardır.
Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz Aileniz ciddi bir durumda kendilerine sorun oluşturacak birini size dolayısıyla kendi karşılarına çıkarmak istemezler, büyük oranda karşı tarafın ailesini tanıdıkları yada tanış sayıldıkları için aileler arası uyumsuzluk sorunu yaşama ihtimaliniz çok daha az olacaktır (ki bu önemli bir faktördür evliliklerde) , bu yolda aileler okeyse geriye gençlerin anlaşması kalıyor 🙂

Bu başlığı aile değil de arkadaş referansı olarak düşünürseniz de bazı benzerlikleri yakalayabilirsiniz arkadaşınızın çevresindeki insanlar sizlere yakın frekansta insanlar olacak yeni tanıtışınız birine sormayacağınız yada biraz zaman sonra öğrenebileceğiniz eski ilişkileri, nasıl bir insan olduğu, nelerden hoşlandığı, nelere kızdığı gibi detayları arkadaşınız aracılığıyla öğrenebilir ve geleceğe dair daha emin adımlar atabilirsiniz.

Yazımızın dansla ilgili en önemli bölümünü 2. kısımda bulacaksınız.

Son Blog Yazıları

Dans Partnerim - Kadın mutfakta salsa müziği eşliğinde dans ediyor.
Uncategorized

Evde Dans Öğrenme Rehberi

Dans etmeyi evden çıkmadan öğrenmek ister miydin? Cevabın evetse doğru yerdesin. Çoğu kimse  stüdyo,dans okulu gibi ortamlarda dans etmeyi öğrenebiliyor.

Yazıyı Oku »